Poradna pro chrápání
Pro lepší spánek
Vás i Vašich blízkých
 

Radiofrekvenční operace

Operace patra dutiny ústní (příp.kořene jazyka) metodou radiofrekvenční termokoagulace

Chrápání a syndromu spánkové apnoe je v poslední době věnována poměrně velká pozornost. Zatímco chrápání je problém spíše kosmetický, který obtěžuje hlavně ložnicového partnera a v alespoň mírné formě se s ním setká prakticky každý, syndrom spánkové apnoe pacienta ohrožuje řadou zdravotních komplikací, zejména rozvojem kardiovaskulárních onemocnění, nepřiměřenou únavou, denní spavostí atd.

Na odděleni ORL a chirurgie hlavy a krku Masarykovy nemocnice jsme tyto problémy začali řešit operacemi patra dutiny ústní metodou radiofrekvenční termokoagulace . Pro správnou indikaci k výkonu je potřeba nejprve zjistit závažnost onemocnění a vyšetřit pacienta ve spánku tzv. limitovanou polygrafií, kterou také provádíme na našem oddělení. K operaci metodou radiofrekvenční termokoagulace jsou indikováni pacienti s chrápáním a lehkým nebo středně závažným syndromem spánkové apnoe ( s indexem AHI - apnoe-hypopnoe index - počet dechových pauz za hodinu do 20- 25) a bez významných poklesů saturace kyslíku v krvi během spánku. Správná indikace je zásadní pro dostatečný efekt zákroku. Pacienti se závažným syndromem spánkové apnoe jsou indikování k jinému typu léčby, nejčastěji k použití přetlakové cPAP masky (touto problematikou se zabývá plicní oddělení).

Operační zákrok spočívá v aplikaci bipolárních elektrod do měkkého patra dutiny ústní a řízené termokoagulaci tkáně pod sliznicí (obr.č.1,2). Následné jizvení pak celé patro zpevní. Výkon je prakticky vždy doplněn zkrácením uvuly (čípku) a resekcí sliznice patrových oblouků (obr.č.3), někdy se také odstraňují patrové mandle. Celé patro se tak zkrátí a zpevní, což by mělo omezit jeho vibrace a kolaps horních dýchacích cest během spánku.

Výhodou této metody je relativní šetrnost, pacienti výkon velmi dobře snáší a oproti klasické uvulopalatoplastice je pooperační bolestivost výrazně redukována. Výkon se také dá opakovat (subslizniční koagulace) k docílení většího efektu. Operace se provádí v krátké celkové anestezii, pacient zůstává po výkonu jednu noc v nemocnici. 2.a event. 3 sezení se provádí po asi 2 měsících v anestézii lokální. Nevýhodou je, že výkon není hrazen zdravotními pojišťovnami. Samozřejmostí by také mělo být dodržování režimových opatření (redukce hmotnosti, pravidelný spánek, nepřejídání před spaním, zákaz alkoholu před spaním atd.)

V České republice existují 2 systémy - od firmy Olympus a od firmy Surgipa, oba jsme měli možnost na našem oddělení vyzkoušet se srovnatelnými výsledky. V současné době v Masarykově nemocnici používáme systém Olympus Celon.

Tato nová metoda samozřejmě nenahrazuje celou škálu ostatních operačních výkonů určených pro řešení syndromu spánkové apnoe, spíše jí doplňuje. Zásadní význam má předoperační vyšetření pacienta, správná indikace k výkonu a spolupráce pacienta s lékařem.

Aplikace elektrod pod sliznici měkkého patra
Aplikace elektrod pod sliznici měkkého patra
Resekce sliznice patra a uvuly

Obrázky otisknuty se svolením firmy Surgipa.

Úvod | Ronchopatie (chrápání) | Spánková apnoe | Vyšetření spánku | Možnosti řešení | Operační řešení | Radiofrekvenční operace
© 2011 Poradna pro chrápání